Mretvtel
tlet: a mrtkvtel akkor a legpontosabb, ha kzben norml testtartsban, de szinte mozdulatlanul llunk, ezrt rdemes csaldtagok, bartnk segtsgt krni e knyes mveletekhez. Egyes mretek (pldul a hta hossza) teljesen egyedl meg sem llapthatk.
Szemlyes mreteinket rjuk fel, ha pedig a frdszabai mrleg tartsan 3-4 kilval tbbet vagy kevesebbet mutat, jra mretkezznk meg, s a megvltozott rtkeket ismt vessk ssze a tblzatban tallhat adatokkal: elfordulhat, hogy a szabsminta korriglsa vagy a prbakzi igaztgats helyett rdemesebb egy „osztllyal” feljebb vagy lejjebb lpni!
A mretvtel mindig fehrnemben trtnjk! Hasonltsuk ssze mreteinket a mrettblzatban szerepl irnyad adatokkal, s vlasszuk ki a sajtunkhoz legkzelebb ll mretet. Ruhk, blzok, blzerek, zakk, kabtok esetben a mellbsg egyezse a legfontosabb, szoknyknl s nadrgoknl elssorban a cspbsg szmt!
me a szemlyes mretek feltrkpezsnek legfontosabb pontjai s menete:
Mellbsg
Illesszk a centimtert a mell legersebb pontjra. Vezessk krbe kzvetlenl hnalj alatt, de htul – a ht legszlesebb pontja fel – enyhn emeljk meg. Az gy kapott krmret a mellbsg. Szerepe perdnt: felsrszek esetn ez a legfontosabb viszonytsi pont. tlet: mrs kzben nyugodtan, lassan, tlagosan llegezznk – egyetlen kiadsabb shajts akr egsz szmmal torzthatja el a mrst!
Derkbsg
Pontos megllaptshoz segdeszkzre van szksgnk: gombostzznk egy szalagot a derekunkra, s addig igazgassuk, amg pontosan "kitapintjuk" vele derekunk vonalt. (Erre a szalagra ms mretek pontos megllaptshoz is szksgnk lesz.) Ha megvan a megfelel vonal, annak mentn krben egyenletes magassgban mrjk meg a bsget. tlet: gy lljunk, ahogyan termszetesen szoktunk: br a has behzsval lehet csalni egy mretnyit – de nem rdemes!
Cspbsg
Taln a legnehezebben meghatrozhat (s nha bizony kellemetlen meglepetseket okoz) mret, amelynl klnsen fontos a trgyilagossg. Optikai segdletknt hagyjuk fent a derkbsg mrshez rgztett szalagot. A centimtert illesszk a fenk legersebben kill pontjra, s onnan kiindulva, a derkon lv szalaggal prhuzamosan mrjk krbe magunkat.
Eleje fels hossza
A nyakunk mindkt oldaln tapintsuk ki azt a pontot, ahol egy norml kivgs felsrsz esetben a vll vonala kezddik. A centimtert ettl a ponttl a mell cscsn tvezetve mrjk meg a derekunkra rgztett szalag als szlig terjed tvolsgot.
Mellmlysg
Ugyangy mrjk, mint az eleje fels hosszt, de csak a mell cscsig. Figyelem: nincs tkletesen szimmetrikus emberi test, gy elfordulhat, hogy a kt mellcscs nem pontosan azonos magassgban tallhat. Az els mrsnl rdemes teht a jobb s a bal oldalon kln-kln lemrni a mellszlessget, s a 0,5 centinl nagyobb esetleges eltrst kln feljegyezni, majd minden szabs eltt korrekciknt tvezetni a szabsmintra.
Hta hossza
A nyakcsigolytl a hta kzepn haladva a derekunkra rgztett szalag als szlig mrjk.
Hta szlessg
A hnalj alatt, a kar als s a felstest oldals "kzpvonalnak" jobb s bal oldali elkpzelt metszspontja kztt, vzszintesen mrjk.
Vllszlessg
Az eleje fels hosszhoz a nyak mellett kitapintott ponttl a kar mozgatsval rzkelhet vllzletig mrjk. Figyelem: nincs tkletesen szimmetrikus emberi test, gy elfordulhat, hogy a mellmlysghez hasonlan kt vllunk sem pontosan egyforma. Ahogyan a mellmlysgnl, az els mrsnl rdemes teht a jobb s a bal oldalon egyarnt ellenrizni a vllszlessget is, s a 0,5 centinl nagyobb esetleges eltrst kln feljegyezni, majd minden szabs eltt korrekciknt tvezetni a szabsmintra.
Felkarbsg
Kt karunk sem teljesen egyforma, ezrt az ersebb karon, a felkar (azaz a knyk fltti rsz) legersebb pontjn mrjk.
Ujja hossza
Az enyhn behajltott kar kls vonaln, a vllcscstl (ami a szabsmintn az ujjakr legmagasabb pontjnak felel meg), a centimtert a knykn is tvezetve llaptjuk meg. |