Ferdepnt szabsa
Varrs kzben klnbz szlek eldolgozshoz gyakran van szksg a ruha sajt anyagbl szabott ferdepntra. Ezek szabsa olyan egyszer, hogy nem szksges hozzjuk nll szabsminta. A klasszikus mdszer szerint gy dolgozunk:
- Elszr is llaptsuk meg s szabkrtval az anyag fonkjra rajzoljuk be a kelme hosszanti szlirnyt.
- Erre a vonalra merlegesen rajzoljunk be egy msik vonalat. A kt vonal metszspontjbl kiindulva mindkt vonalon mrjnk le 10 – 10 centi, s kssk ssze a kapott pontokat: ez a pontos ferde szlirny.
- A kiszabad ferdepntot ezzel a vonallal prhuzamosan rajzoljuk fel s szabjuk ki.
- Ferdepnt gyorsabban A kelme szempontjbl kevsb takarkos, ha viszont bven van anyagunk, idt takarthatunk meg a kvetkez mdszerrel:
- Ahelyett, hogy egyesvel mregetnnk le minden egyes pnt hosszt, a fent lert mdszerrel llaptsuk meg a ferde szlirnyt, majd a mretezs nlkl rajzoljuk s a megadott szlessgben szabjunk ki nhny hosszabb darabot.
- Apr gpi ltssel vagy specilis rugalmas ltssel varrjuk ssze egyetlen hossz cskk a pntokat.
- Vasaljuk szt a rhagyst, a kill ferde sarkokat vgjuk le. s mindig akkora darabot vgjunk le a cskbl, amekkorra az adott munkafzishoz ppen szksgnk van.
Rolni ksztse
A rolni egy egszen keskeny ferdepntbl varrott s kifordtott, idelis esetben szablyos kr keresztmetszet pntocska. Elksztse trelmet s precizitst kvn. J hr viszont, hogy elg ritkn van r szksg, lnyegben csak akkor, ha – elssorban dekoratv cllal – egy vagy tbb gomblyukat helyettestjk vele. gy dolgozunk:
- Szabjuk ki s varrjunk ssze a megfelel szlessgben kiszabott ferdepntokat, az sszevarrsnl vasaljuk szt a varrsrhagyst.
- Sznvel befel hosszban hajtsuk flbe az gy kapott megfelel hosszsg ferdepntot. A pnt ksz szlessgvel azonos tvolsgban varrjunk vgig a hajts le mellett.
- gynevezett kifordttvel (pl. a Prym-mrkj, horgas vg specilis clszerszmmal) fordtsuk a sznre a keskeny pntot.
- Ehhez a pnt egyik vgrl cssztassuk a kifordttt az sszevarrt ferdepnt belsejbe. A pnt msik vgn szrjuk az anyagba a t horgas vgt. Hzzuk vissza a fordttt, ekkor a t horgas vge bezrul, vagyis az anyag nem csszhat ki belle, s a pnt a sznre fordul.
tlet: ha nincs specilis kifordttnk, nagy mret, vastagabb s tompa vg varrtvel is ptolhatjuk a clszerszmot. Ekkor j ersen varrjunk dupln fogott crnaszlat a pnt egyik vgn a bels varrsrhagysra. Fzzk a nagy varrtbe a crnt, a vgt jl csomzzuk meg, majd fokval elre cssztassuk vgig a tt a ferdepnton, amely gy ugyancsak kifordul.
Rolni egyszerbben
Rvidebb pntoknl a varrgpben lev crnt is hasznlhatjuk a kifordtshoz. Ehhez hzzuk ki a crnt gy, hogy legalbb 5 centivel hosszabb legyen a pntnl. A crnt ne a megszokott mdon, a t mgtt, hanem a t eltt, a ferdepnt kzpvonalban vezessk. Sznvel befel hajtsuk ssze a pntot gy, hogy a crna a hajts lben fekdjn. Ez utn varrjunk vgig a hajts le mellett: a mvelet vgn mr csak a crnt kell meghzni a kifordtshoz. |