|
Cipzr-varicikBr igen fontos kellk, ltvnyban legtbbszr mgsem fszerepl. Ezrt praktikus szempontok vezrlik, alapelv pldul, hogy ltalban az adott ruhadarab sznvilghoz legkzelebb ll rnyalat cipzrt vlasztunk. Kivtel, ha az elt szn cipzr dekoratv elemknt kap szerepet modell sszhatsban.
Knyelmesebb, knnyebben kezelhet, jl moshat s mivel kevsb testes, pontosabban simul a helyre a manyag fogazat cipzr. Egyetlen htrnya, hogy teherbrsa valamivel kisebb a fmcipzraknl. Utbbiak vastagabbak, rszben ezrt, rszben pedig mert feltnbbek, inkbb a sportos ltzkekben, farmernadrgokban, tskkban jutnak szerephez. Egyes modellekbe (pldul hossz estlyi ruhkba) teljesen lthatatlanul illik bevarrni a cipzrt, de a vkonyabb szvetbl kszlt szoknyk esetn is szebb a lthatatlan bevarrs. Ehhez szakzletekben kaphat specilis, varrsba rejthet cipzrt kel beszerezni.
Cipzr bevarrsaSzoknyk, nadrgok, ruhk egsz sszhatst teheti sikkess vagy ppen ronthatja el az, hogy szpen vagy kiss „kezdetleges” technikval van-e bevarrva a cipzr. Ez a mvelet csak ltszlag jelentktelen: rdemes jl begyakorolni! Arrl se feledkezhetnk meg, hogy milyen ruhadarabhoz milyen cipzrbevarrsi technika val. Az, hogy az adott modellhez milyen cipzr szksges, s hogyan kell bevarrni, kiderl a burda varrslersokbl is.
Egyik oldalrl takart cipzrIlyen val pldul a nadrgok elejbe, de vastagabb anyagbl kszlt szoknyknl, illetve htul kzpen vgigfut cipzrral zrd ruhknl is hasznlhat. gy kszl:
- A nadrg jobb oldaln az eleje kzpvonal mentn hajtsuk be s frceljk le a hastk jobb szlre szabott alttet. A nadrg bal elejn az eleje kzepe mellett 5millimterre hajtsuk be s frceljk le az alttet, ekkor a cipzrt a hastk szle takarja.
- A hastk bal szlt kzvetlenl a fogazat mellett gombostzzk a cipzr pntjra, s a varrgp cipzrvarr talpval keskenyen letzve varrjuk be a cipzrt.
- Kzpvonalban illesztve gombostzzk ssze a hastkot.
- A nadrg jobb elejre szabott hastkalttet gombostzzk a cipzr msik pntjra, ekkor a nadrg elejt ne fogjuk az altthez. Varrjuk a cipzrt az alttre.
- A nadrg sznrl a jellt tzsvonal mentn tzzk le a hastk jobb szlt, ekkor az alttet is fogjuk az anyaghoz.
- Ha a cipzras hastk kln szabott almenettel kszl, az eleje szlt csak a lpsv kezdetig, illetve a sarokig tzzk le. Ekkor gy dolgozunk:
- Hzzuk bellre s varrjuk el a crnt. Ez utn sznvel befel hosszban hajtsuk flbe a kln szabott hastkalmenetet. Varrjuk egymsra az als szlt. A varrsrhagyst vgjuk keskenyre, a sarokban ferdn vgjuk le.
- Fordtsuk ki s vasaljuk le az almenetet, s sszefogva tisztzzuk el a hosszanti szlt.
- A hastk bal szln bellrl gombostzzk az almenetet a hastkrhagysra gy, hogy a cikcakkltssel eltisztzott szle a cipzr pntjn fekdjn, a msik szle pedig az eleje kzeptl 3 cm tvolsgban legyen. Kzvetlenl a cipzr bevarrsnak a vonala mellett varrjuk az almenetre a hastk bal szlnek a rhagyst.
- Kzpvonalban illesztve mg egyszer gombostzzk ssze a hastkot. **Tzzk le a cipzrbevarrs maradk rszt, ekkor az almenetet is fogjuk a varrsba. Hzzuk bellre s varrjuk el a crnt.
Ktoldalrl takart cipzrEnnl a leggyakoribb s egyben legegyszerbb megoldsnl a hastk kt szle a cipzr kzpvonalban tallkozik. gy kszl:
- Frceljk ssze a cipzrnak sznt nylst, s vasaljuk szt a rhagyst, majd fejtsk ki a frcelst.
- A cipzr fogazatt takarva frceljk a cipzr kt pntjt a hastk szle al. Apr htraltsekkel, kzzel varrjuk a hastk szle al a cipzrt, ekkor az anyag sznrl csak egy-kt szlat fogjunk a varrsba, gy a varrs az anyag sznrl csak kis mlyedsknt ltszik.
- Varrgppel is bevarrhatjuk, ekkor hasznljuk a varrgp specilis cipzrvarrtalpt, amelyik csak az egyik oldalrl szortja le az anyagot.
- Mindkt vgn sztnyithat cipzr Leggyakrabban dzsekik elejbe kvnkozik ilyen, az tlagosnl ersebb, testesebb, alulrl is nyl sportos cipzr, amelyeket ltalban az eleje s a kln szabott eleje altt kz fogva varrunk a helyre. Egy dzseki pldjn mutatjuk be, hogyan dolgozunk:
- Nyissuk szt a cipzrt, s sznvel lefel mindkt pntjt gombostzzk a dzseki eleje alttjnek az eleje szlre gy, hogy a cipzr pntja pontosan a jellt varrsvonalra illeszkedjen, fogazata pedig az altten fekdjn.
- A fogazat mellett 5 millimterre varrjuk le a cipzr pntjt. Hajtsuk be s vasaljuk az altt eleje szlt s a cipzr pntjt, ekkor a cipzr fogazata kill.
- Az alttet sznt sznre fordtva fektessk a dzseki elejre s gombostzzk, majd varrjuk a helyre.
- Vgjuk keskenyre a varrsrhagyst. Hajtsuk be az alttet s vele egytt a dzseki eleje szlnek a rhagyst. Tzzk vgig a dzseki eleje szlt.
- Cipzr rvidtse Ha a kszl hastknl valamivel hosszabb cipzr ll rendelkezsnkre, s nincs kedvnk leszaladni a rvidrushoz a megfelel mretrt, ktfle mdszerrel is rvidebbre alakthatjuk a kznl lv cipzrt.
- Fmcipzrak esetben fellrl rvidthetnk. Mrjk meg a hastk hosszt, s a cipzr als szltl kiindulva jelljk t ezt a mretet a cipzr pntjra. Nyissuk szt a cipzrt, a cipzr kocsijt hzzuk egszen alulra, s fogval kiss meglaztva emeljk ki a cipzr textilpntjbl a kt fels zrfogat. A szksges hosszsg jele fltt 1 centimterrel vgjuk le a cipzrt, s szedjk ki belle a jells fltti sszes fogat. A szksges magassgban illesszk vissza a cipzr pntjba a kt fels zrfogat s a fog segtsgvel rgztsk olyan ersen, hogy a cipzr kocsija ne futhasson tl rajta.
- Manyag cipzrak esetben alulrl is rvidthetnk. Ehhez a tbb vatossgot, de sszessgben mgis kevesebb fradtsgot ignyl megoldshoz zrjuk ssze a cipzrt, s a hastk hosszt fellrl mrjk r a pntjra. A szksges hosszsg jele alatt 1,5 centimterrel vgjuk le a cipzrt. Frceljk a helyre s sztnyits nlkl (a varrgp cipzrbevarr talpval) varrjuk be. A hastk als vgn, a cipzr fogazatn is tbbszr tvarrva ksztsnk reteszt, amelyet apr kzi ltsekkel is erstsnk meg. Vgl szedjk ki a cipzr hastk alatti rszbl a flsleges fogazatot.
Rejtve bevarrt cipzrSajnlatos tny: ez a mvelet bizony nem a legknnyebbek kz tartozik. Vigasztalsul csak annyit, hogy aki megtanulja s begyakorolja, mltn lehet bszke gyessgre – no meg a valban szpen kidolgozott kreatv alkotsra! Szakzletben szerezzk be a megfelel mret (a cipzrnak sznt hastknl 2 centivel hosszabb) rejtve bevarrhat cipzrt, amellyel – a korszerbb varrgpekhez tartozkknt mellkelt, kln erre a clra szolgl specilis varrgptalp segtsgvel dolgozunk. Egy szoknya pldjn mutatjuk be, hogyan:
- Nyissuk szt a cipzrt, s a hvelykujjunk krmvel nyomjuk flre a fogazatt ad spirlt gy, hogy a varrs vonala a spirl s a cipzr pntja kz essen.
- Sznvel lefel fordtva fektessk a sztnyitott cipzrt a szoknya sznrl a hta kzpvarrsban hagyott hastk egyik szlre. Ahhoz, hogy pontosan a jellt varrsvonalon varrhassunk, llaptsuk meg a cipzr pntjnak az anyag szltl val tvolsgt (= a varrsrhagys szlessge, mnusz 1 centi, azaz a cipzr pntjnak a szlessge).
- Az gy meghatrozott tvolsgban gombostzzk a hastkba a cipzr fels vgt, a cipzr als vge ekkor tlnylik a hastk vgn. A specilis varrgptalpat illesszk a cipzr pntjra gy, hogy a spirlis fogazat a t jobb oldaln fekdjn.
- Fellrl a hastk vgig varrjuk be a cipzrt, majd zrjuk ssze.
Sznvel lefel fektessk a cipzr msik pntjt a szoknya hastknak msik oldalra, s hasonl mdon rgztsk a fels vgt.
- Ismt nyissuk szt a cipzrt, s illesszk a specilis varrgptalpat a cipzr pntjra gy, hogy a spirl ezttal a t bal oldaln fekdjn. *Fllrl a hastk vgig varrjuk be, majd zrjuk ssze a cipzrt.
- Alulrl flfel haladva varrjuk ssze a szoknynak a cipzr alatti varrst, a cipzrt elrve pntjnak kt als vgt hajtsuk ki a varrsrhagys fel. Az sszevarrst lehetleg a cipzr bevarrsnak utols ltshez minl kzelebb fejezzk be.
- A szoknya sznrl vasalruhn keresztl vasaljuk le a cipzrt, majd a szoknya hta kzpvarrst is.
| |