Mveletek s eldolgozsok
Behzs
Lehet srbb vagy ritksabb, clja mindig ugyanaz: az anyag redzse, bsgnek sszefogsa. Jellegzetesen behzsos technikval kszlnek pldul a fodrok, mi azonban most egy testhezll felsrsszel s behzott szoknyval tervezett ruha pldjn mutatjuk be a teendket:
- A varrgp talpnak szlessgben nagy ltsekkel egymstl mintegy 2-3 millimter tvolsgban ktszer varrjuk vgig a szoknyarsz fels szlt.
- A kt als szl vgeit sszefogva hzzuk be az anyagot a szksges mretre, a crnk vgt rgztsknt csavarjuk a varrs vonalra merlegesen beszrt gombostre.
- Egyenletesen osszuk el a szoknyarsz behzott bsgt, majd a kt behz varrs kztt, pontosan a jellt varrsvonalon haladva varrjuk a behzott szoknyt a felsrsz als szlhez. Fontos: ha behzott s sima rszeket varrunk ssze, mindig a behzott anyag legyen fell, gy varrs kzben egy kisoll vagy nagyobb varrt hegyvel aprbb szakaszonknt kicsit mg korriglhatjuk a behzs srsgt, egyenletessgt.
- sszevarrs utn hzzuk ki a behzshoz hasznlt segdszlakat.
tlet: ha nagyobb darab anyagot szeretnnk behzni, osszuk fel kisebb rszekre a teljes hosszsgot s szakaszonknt hzzuk be.
Altt
Olyan, ltalban a ruha sajt anyagbl (vagy bizonyos esetekben blsanyagbl) formra szabott rsz, amellyel egyes formra szabott szleket, pldul a kivgsokat szegjk vissza (azaz kistirceljk). A burda szabsmintkban mindig szerepelnek az sszevarrshoz szksges formra szabott alttek is.
Az alttet a ruha sznrl varrjuk a kistircelend szlhez, majd befordtjuk, s frcelssel valamint vasalssal, illetve egyes esetekben keskeny tzssel rgztjk. Az egyenes szlek alttjeihez ltalban nem szksges kln szabsminta, ezeket kzvetlenl az anyagra felrajzolva is kiszabhatjuk.
tlet: a formra szabott altteknl nem rdemes ksrletezni, az a biztos, ha a szabsmintba berajzolt alttet nll kiszaband rszknt szintn lemsoljuk.
Betarts
Clja, hogy egy-egy kiszabott rszt knnyebben lehessen formzni a varrs, majd az azt kvet vasals sorn. Ehhez a kiszabott rsz betartand (ltalban az sszevarrs vonalnl kiss hosszabbra szabott) szlt a varrs vonaln gombostvel s frcelssel finoman igazgatjuk el gy, hogy a betarts vonala fltt az anyag ne vessen rncot. A betartshoz elszr varrjunk vgig a betartand varrsvonal mellett, a crnt (vagy gpi varrsnl az als szlat) hzzuk be a kvnt hosszsgra s a crna vgt csomzzuk meg.
tlet: a betartott s a vele tallkoz sima rsz sszevarrsa utn knnyedn vasaljuk le a betarts rncait, s csak ez utn vasaljuk szt a varrsrhagyst.
Bls
Nem tapad, nem ragad, nem tekeredik a harisnyra – s ez a blels elnyeinek csupn halk szav bevezetje mindahhoz a csodhoz kpest, amit a bls tehet szoknytl az estlyi ruhig, blzertl a nagykabtig gyakorlatilag minden kiblelhet ruhadarabbal.
A ruhadarab bels odalt is megszpti, mert jtkonyan eltakarja a varrsrhagysokat. Ugyanakkor blssel sikkesebb, mondhatni „sszeszedettebben” ll brmi, ami kiblelhet, s nem is sproltuk ki belle a blst, no meg a blelsre fordtott idt s munkt. Az, hogy melyik modell kvnja mg felttlenl a blst, termszetesen kiderl a burda szabsmintihoz tartoz rszletes varrslersokbl, amelyek a blsanyag kivlasztshoz, illetve a blels teljes munkamenethez is rszletes tmutatst adnak. llspontunk blsgyben rvid s tmr: megri a fradtsgot!
A bls kivlasztsa
Tbbfle blsanyag kzl vlaszthatunk, ahogyan eltrnek a stlusok is. Elssorban divat krdse, hogy a bls inkbb az adott ruharab sznvel harmonizl, vagy ppen ahhoz kpest kontrasztos legyen. Ugyangy rszben zls dolga, hogy egy blrerbe, zakba akr szineset, pldul cskosat, kocksat vagy ppen apr virgosat vlasztunk. A kzs lnyeg, hogy a bls legyen selyem-karakter, azaz csszsan sima fellete tegye knnyebb a bebjst s minden egyes, a kiblelt ruhban tett mozdulatot.
Msik fszably, hogy ruhnak s blsnek azonosan kell viselkednie: szerencsre a rugalmas, illetve elasztikus anyagokhoz val specilis blsek is kaphatk.
tlet: ha moshat anyagbl kszlt holmit blelnk, szabs eltt a blst ugyanolyan hfok vzben avassuk be, s ugyanolyan meleg vasalval simtsuk t, mint azt a kelmt, amit majd kiblelnk vele.
Frcels
Elszr is el kell oszlatnunk egy flrertst! Ugyanis korntsem az az igazi profi, aki egyetlen menetben, mindjrt a varrgppel hipp-hopp gyorsan kszre varrja a kivlasztott modellt. Ellenkezleg: az igazn nagy szabmesterek s designerek elbb kzzel dolgoznak, azaz az els prbra puha, s a norml varrcrnnl vastagabb frcfonallal ltgetve lltjk ssze mg a legegyszerbb blzt vagy szoknyt is! Br tbbletmunknak tnik, a frcelssel valjban id s fradtsg takarthat meg, ugyanis ha minden stimmel, 1-2 millimterrel a frcelt varrsvonal mellett haladva mr tnyleg csak percek krdse az sszevarrs. Ugyanakkor ha igaztani kell, a frcelt varrs knnyebben, szinte egyetlen mozdulattal, nem utols sorban pedig nyomtalanul fejthet ki.
Jellfrcels
A kontrvonalak egyik kiszabott rszrl a msik kiszabott rszre val tmsolst szolgl kzi segdvarrs. Vkony varrtvel s az anyag szntl ersen eltr vkony crnval (vagy specilis frc-crnval) nagy ltssel varrjunk ssze a kt kiszabott rszt a msolni kvnt vonal mentn gy, hogy minden lts utn kb. 1 cm magas crnahurok keletkezzen. Ez utn a kt anyagrteget hzzuk szt, s a kett kztt, a „levegben” vgjuk vgig a crnt. A kzben hagyott hurkokbl keletkezett kill szlak jelzik az tmsolt vonalat.
Laposvarrs
Bels szlek ignyes eldolgozsi technikja, amelynek eredmnyekppen az egyik szabott szlt a vele tallkoz msik szabott szl keskenyen visszahajtva teljesen elfedi. Klnsen ttetsz anyagbl kszlt, vagy mindkt oldalukon viselhet ruhadarabok (pldul vkony dzsekik) ksztsnl clszer alkalmazni, mert szebb s profibb a hagyomnyos sszevarrsnl. A laposvarrs munkamenete a kvetkez: sznre fordtva fektessk egymsra s varrjuk ssze az egymssal tallkoz kt anyag szlt. A varrsrhagyst vasaljuk az egyik oldalra. Az alul lv rhagyst vgjuk keskenyre. A szlesebbre szabott fels rhagys szlt egyenletes szlessgben keskenyen behajtva frceljk le, majd minl kzelebb a behajtott szlhez varrgppel egszen keskenyen tzzk vgig.
Nyjts
A betartssal ellenttes mvelet, amely azonban szintn egyes kiszabott rszek formzst szolglja. sszevarrs eltt s kzben a rvidebbre szabott rsz addig nyjtjuk, amg a vele sszevarrand rsszel pontosan azonos hosszsg lesz. Knnyebben megy, ha sszevarrs eltt a megnyjtand szleket gzls vasalval ersen tmelegtve kezdjk formzni.
tlet: az esetlegesen velt szlek rhagyst vgjuk minl keskenyebbre, s annak rdekben, hogy a stircels vonala minl szebben kifekdjk, egszen a varrsvonal kzelig vatosan vagdossuk be, illetve a sarkoknl (pldul egy gallr cscsn) ferdn vgjuk le. A kistircelt szleket levasals eltt igazgassuk el s frceljk vgig - gy szebb lesz a stircels vonala.
Prba
Ahhoz, hogy a sajt kezleg varrt holmi minl vgl tkletesen lljon, munka kzben egyszer, de inkbb ktszer fel kell prblni. Br a burda szabsminti legendsan pontosan, nincs kt egyforma ember, gy kt pontosan azonos test sem. A prbk sorn az esetlegesen szksges igaztsokat szabkrtval, gombostvel jelljk be, majd frcelssel rgztjk az j varrsvonalat.
Rszabott altt
Egyenes szlek mentn az alttet kzvetlenl a hozz csatlakoz kiszaband rsszel egyben is szabhatjuk: ezzel megtakartjuk a stircels mvelett. Ahhoz, hogy pontosan tudjunk dolgozni, rdemes frccel bejellni az altt s a hozz csatlakoz rsz kztti vlasztvonalat, amelynek mentn a rszabott alttet egyszeren visszahajtjuk.
Stircels
Az egyik leggyakoribb mvelet: kt olyan rsz sszevarrsa, amelyeket az sszevarrst kveten egymssal szemben gy fordtunk ki, hogy a varrsrhagys vgl a kt rsz kz kerljn (lsd mg az alttnl is). A stircels lnyegben egy-egy szabott szl (pldul nyakkivgs) specilis eldolgozsa. Munkaignyesebb, de szebb, pontosabb, profibb az egyszer visszahajtsnl, ami – pldul formra szabott nyakkivgsok esetben – technikailag nem is lehetsges. Stircelses mdszerrel vastagabb kabtokba, de brbl varrt holmikba gomblyukat is kszthetnk.
Varrs
Kt kiszabott rsz sszedolgozsa varrgppel (vagy ritkbban kzi ltsekkel). A varrs megkezdse eltt ellenrizzk, hogy a varrgp szp egyenletesen varr-e. Ha az ltsek egyenetlenek, tl szorosak vagy lazk, lltsunk a szlfeszessgen (ehhez a varrgp hasznlati utastsban tallhat szakszer tmutats). gyeljnk arra is, hogy a varrgpt vastagsga az anyag vastagsgval arnyos legyen.
Gumihz ksztse
A hagyomnyos derkpntnl egyszerbb gumihz kivlan megfelel pldul gyerekeknek kszl nadrgok, szoknyk dereknak sszefogsra, de alkalmas lezser vonal sportos plk aljnak, ujja vgnek eldolgozsra is. A gumihz 2 millimterrel legyen szlesebb a bele kerl guminl. A munkamenetet egy joggingnadrg dereknak eldolgozsn mutatjuk be:
- Rszabott altthez hasonlan 1 centis rhagyssal szabjuk r a joggingnadrg derekra a gumihz szlessgt.
- A derk vonaln hajtsuk be, s kzvetlenl a hajts lben frceljk le az anyagot.
- Hajtsuk be a gumihz 1 centis rhagyst s szintn frceljk le.
- Kzvetlenl a frcels mellett tzzk le a gumihz als szlt.
- Hzzuk be a gumit s varrjuk ssze a kt vgt, majd varrjuk ssze a gumihz magassgban mg nyitva lv nylst.
tlet: szablyozhat bsg gumival is kszlhet, ekkor a befztt gumi egyik vgt varrjuk a gumihzhoz, a gumi msik vgra varrjunk fl egy lapos gombot, s a gumihz belsejbe szksg szerinti tvolsgokban ksztsnk 2-3 crnahurok gomblyukat.
Tzs
Szlek vagy varrsvonalak hangslyozsra szolgl mvelet. Tbbfle vltozata van. Keskenyen letzve varrunk fel pldul egy zsebet akkor, ha a tzs vonala a zseb szltl 1-2 millimterre halad. Ugyanezt a zsebet dupln letzve is felvarrhatjuk: ekkor egymstl 5-7 millimter tvolsgban kt tkletesen prhuzamos tzsvonalat varrunk vgig. A tvolsg pontos tartsban sajt kzgyessgnk mellett a varrgp talpnak a szlessge, illetve a rajta tallhat beoszts nyjthat segtsget, de dolgozhatunk gynevezett ikertvel is. ltalban szlesen tzzk le a nadrgok kls oldalvarrst: ebben az esetben az egyetlen tzsvonal kb. 4-5 millimterrel a varrsvonal mellett fut. Hangslyosabb a tzs, ha az anyag szntl elt crnt, dupln befztt felsszlat vagy specilis dsztfonalat hasznlunk hozz. |